V Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Barda 9.09.2018

Od 2014 roku organizowana jest corocznie przez Klub Regionalny Ziemi Ząbkowickiej a obecnie Oddział PTTK oraz Stowarzyszenie dawnych mieszkańców Ząbkowic z Niemiec, Polsko – Niemiecka Pielgrzymka ze Ślubowaniem do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie.

Pielgrzymowanie ząbkowiczan do Barda ma wielką, prawie czterystuletnią tradycję i rozpoczęło się jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej. Pierwsza pielgrzymka mieszkańców Ząbkowic, ówczesnego Frankensteinu odbyła się w 1632 r. Ówcześni mieszkańcy dziękowali Matce Boskiej z Barda za uratowanie miasta od epidemii dżumy, która wówczas szalała na Śląsku. Od tego czasu rokrocznie ząbkowiczanie maszerowali z procesją na dzień Narodzenia Najświętszej Panny Marii, składając podziękowanie u stóp Bardzkiej Madonny i prosząc o pomyślność dla miasta i siebie samych.

I tę wielowiekową tradycję kontynuujemy do dzisiaj a towarzyszą nam w wędrówce przyjaciele z Klubu Turystów z Cervenego Kostelca. W galerii znajdziecie zdjęcia z tej wspólnej pielgrzymki.