Rozpoczęcie Sezonu Przewodnickiego 2019

13 kwietnia b.r. w Kamieńcu Ząbkowickim Regionalny Samorząd Przewodników Turystycznych Województwa Dolnośląskiego i Opolskiego zainaugurował oficjalnie sezon turystyczny 2019. Organizatorami tegorocznego rozpoczęcia sezonu było Koło Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śl, Oddział PTTK w Ząbkowicach Śl. oraz Gmina Kamieniec Ząbkowicki.
Frekwencja była bardzo duża. W uroczystości udział wzięło ponad 150 przewodników. Część oficjalna odbyła się w dawnym kościele poewangelickim, gdzie dzisiaj znajduje się punkt informacji turystycznej. Przybyłych gości przywitała w imieniu wójta Marcina Czernieca przewodnicząca Rady Gminy Bernadeta Chodasewicz oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Jolanta Kużdżał. Następnym punktem były przygotowane specjalnie na uroczystość dwie prelekcje. „Pałac w Kamieńcu – fotografia i ciekawostki” – Mateusz Gnaczy z Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamienieckiej „Składnica dzieł sztuk w Kamieńcu Ząbkowickim” – Stanisław Korzępa
Po uroczystej mszy św. miłym zaskoczeniem dla przewodników była możliwość obejrzenia Muzeum Cystersów, które mieści się w kościele parafialnym. Przewodnikiem w Muzeum był proboszcz kamienieckiej parafii ksiądz dziekan Wojciech Dąbrowski – inicjator powstania Muzeum. Projekt realizowany był ze środków unijnych wraz z czeskim partnerem – parafią Neratov, gdzie znajduje się podobne Muzeum. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest w czerwcu. Ciekawe informacje na temat kościoła i Cystersów przedstawił Łukasz Pintal. Po wspólnym obiedzie nadszedł czas na główny punkt programu, czyli zwiedzanie pałacu Marianny Orańskiej. Po tym jak w 2012 roku Gmina Kamieniec przejęła obiekt postęp jego rewitalizacji nabrał niesamowitego tempa. Wielu przewodników, zwiedzających pałac przed paroma latami było pod wrażeniem zakresu przeprowadzonych prac. O pałacu opowiadali przewodnicy: Sławomir Radzik – administrator pałacu oraz Beata Stelmaszewska i Łukasz Pintal. Uroczystość zakończyła się wizytą w najnowszej atrakcji turystycznej, czyli w Mauzoleum Hohenzollernów, którego oficjalne otwarcie miało miejsce 13 października ubiegłego roku. Rozpoczęcie sezonu było bardzo udane i z pewnością wieść o zwiększeniu potencjału turystycznego Gminy Kamieniec Ząbkowicki pójdzie w świat, dzięki pracy przewodników.
Zarząd Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śl. wraz z prezesem Markiem Jechną serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji uroczystości wójtowi Marcinowi Czerniec, pracownikom Gminnego Centrum Kultury, pracownikom i przewodnikom Pałacu Marianny Orańskiej oraz proboszczowi Wojciechowi Dąbrowskiemu.

autor tekstu Andrzej Jurasz
Zapraszamy do Galerii.