Wycieczki

SZLAKIEM ŚWIĘTEGO WOJCIECHA po Republice Czeskiej Z okazji 1020 rocznicy śmierci

Termin: 
sob., 2017-07-01
Cena: 
120zł

Ząbkowice Śląskie – Libice - Praga - Ząbkowice Śląskie

Święty Wojciech – patron Czech i Polski z rodu Sławnikowiczów, ur. ok. 956 w Libicach, zm. 23 kwietnia 997 w Świętym Gaju w okolicach Pasłęka, czeski duchowny katolicki, biskup praski, benedyktyn, misjonarz, Święty Kościoła katolickiego, apostoł Prus, Polski i Czech.

Zwiedzanie: Libice: wieś niedaleko Podiebradów, w X w. stolica rodu Sławnikowiczów, miejsce urodzin Wojciecha, ślady grodziska i świątyni z X w. Praga – Brzewnov – najstarszy klasztor benedyktyński w Czechach założony przez św. Wojciecha, pierwszego opata, wspaniałe dzieło baroku. Praga - katedra św. Wita z relikwiami św. Wojciecha zrabowanym w 1048 r. z Gniezna przez księcia czeskiego Brzetysława I . Zamek praski. Stare miasto. Wstępy: Klasztor w Brzewnowie ( 80 koron Cz) w cenie.

Świadczenia:

  • Przejazd autokarem turystycznym,
  • opieka pilota – przewodnika,
  • ubezpieczenie KL/NWW, wstępy.

OPOLE – MIASTO POLSKIEJ PIOSENKI

Termin: 
sob., 2017-07-08
Cena: 
90zł

Ząbkowice Śląskie – Opole – Krasiejów – Ząbkowice Śląskie

Zwiedzanie: Opole – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski. Zwiedzanie katedry opolskiej, kościoła franciszkanów, wyspy Pasieka z wieżą piastowską, uniwersytetu opolskiego, Muzeum Piosenki i amfiteatru opolskiego. Krasiejów – wieś niedaleko Ozimka, miejsce wykopalisk paleontologicznych, masowe nagromadzenia dużych fragmentów szkieletów jeziornych i lądowych kręgowców sprzed około 230 mln lat. Szczątki dinozaura Silesaurus opolensis. Występują też liczne skamieniałości płazów z i gadów. Odkryto także sfenodonty, ryby, bezkręgowce i rośliny. Na bazie skamieniałości z Krasiejowa uruchomiono trasę turystyczną i dwa muzea, jedno w dawnej szkole i drugie na samym złożu kostnym. Otworzono na terenie wyrobiska i nad nim wielki park edukacyjno rozrywkowy JuraPark Krasiejów, który obejmuje, oprócz części rekreacyjnogastronomicznej, wystawę modeli dinozaurów mezozoiku wielkości naturalnej, tunel czasu (przejazd pociągiem tunelem z wyświetlaniem filmu o dziejach od Wielkiego Wybuchu do kryzysu perm/trias) i kino 5D, wyświetlające trójwymiarowy film o dinozaurach kredy i ich zagładzie.

Świadczenia:

  • przejazd autokarem turystycznym
  • opiekę pilota – przewodnika
  • ubezpieczenie KL/NW

Wstępy we własnym zakresie: Wieża Piastowska (7 zł/os.), Amfiteatr opolski i Muzeum Piosenki (15 zł),, Krasiejów (25 zł/os) we własnym zakresie

SUDETY MAŁO ZNANE Góry Orlickie, Góry Izerskie

Termin: 
Od czw., 2017-08-17 do ndz., 2017-08-20
Cena: 
200zł

Ząbkowice Śląskie – Cerveny Kostelec – Nove Mesto n. Metui – Slavonov – Peklo – Rezek - Cerveny Kostelec - Harachov – Izerka - Ząbkowice Śląskie

Zwiedzanie: Nowe Miasto nad Metują - miasto w kraju hradeckim, nad rzeką Metują, ok. 10.000 mieszkańców. Miasto założone zostało w 1501 r., zostało zbudowane na skale otoczonej z trzech stron rzeką Metują, w 1526 r. zbudowane ponownie po pożarze w stylu renesansowym. Jest jednym z najpiękniejszych miast zabytkowych w Czechach. Zamek z XVI w. z pięknymi ogrodami w stylu renesansu włoskiego z tarasami i drewnianym mostem. Rynek otoczony renesansowymi domami z arkadowymi podcieniami. Piekne położenie na wysokim brzegu rzeki Metuie. Przejście piesze na trasie: Nove Mesto – Slavoniov – Rokole – zamek Frymburk - Nowy Hradek – ścieżka Alojzego Iraska – Rezek - Peklo – Nowe Mesto (ok. 20 km). Slavoňov – wieś w Górach Orlickich znana z drewnianego kościoła św. Jana Chrzciciela z 1553. Wewnątrz znajdują się barwne polichromie z XVIII wieku w stylu ludowym. Jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Czechach.

Peklo – osada leśna, założona w XVII w. w pięknej dolinie rzecznej rzeki Metuje, która posiada tutaj swój przełom przez Góry Orlickie (rezerwat przyrody). Dawny młyn przebudowany na w 1906 r. na schronisko turystyczne przez wielkiego architekta czeskiego modernizmu – Dusana Jurkovica. Miejsce spotkań wielkich ludzi, m.in. prezydenta A. Kwaśniewskiego i V. Havla (autografy). Rokole – miejsce pielgrzymkowe powstale jeszcze w II Pol. XVII w. w miejscu źródełka, które okazało się uzdrawiające. W II poł. XIX w. wybudowano tutaj dzisiejsza kaplicę i drogę krzyzowa. Izerka – wieś w Górach Izerskich, jedyna wieś pasterska jaka zachowała w Sudetach posiadająca klimat wsi górskiej. Zwiedzanie Muzeum Gór Izerskich.

Świadczenia: - noclegi na campingu w domkach 4 – osobowych - wyżywienie: śniadania, obiadokolacje - bilety wstępów do zwiedzanych obiektów - ubezpieczenie NW/KL

ZAKOŃCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO Szlakiem Marcina Lutra z okazji 500 lecia Reformacji

Termin: 
Od sob., 2017-10-28 do ndz., 2017-10-29
Cena: 
300zł

W roku 2017 przypada pięćsetna rocznica wywieszenia przez Marcina Lutra w Wittenberdze słynnych tez, które dały początek reformacji. Jedną z wielu imprez i akcji skupionych na tym jubileuszu jest Europejski Szlak Reformacji

Zwiedzanie: Lipsk – drugie co do wielkości miasto Saksonii, stolica europejskiej książki, muzyki. I handlu. Miejsce, gdzie twórca reformacji Marcin Luter często przebywał, a w 1519 r. odbył słynną dysputę lipską z legatem papieskim, która ostatecznie ukształtowała jego poglądy. Zwiedzanie starego miasta i kościoła św. Tomasza, znanego z muzyki Jana Sebastiana Bacha, pomnik Bitwy narodów pod Lipskiem.

Torgau – stare miasto nad Łabą. W wyniku reformacji, w 1523 r . miasto opowiedziało się za naukami Marcina Lutra a władze zamknęły istniejące tu klasztory. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Tutaj została pochowana żona Marcina Lutra Katarzyna von Bora, W 1530 sformułowane zostały tu Artykuły torgawskie, stanowiące podstawę wyznania augsburskiego. Zwiedzanie zamku Hartenfels, najpiękniejszego zamku renesansowego w Niemczech. Wittenberga - miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt Centrum reformacji, znane z działalności Marcina Lutra. Zabytki związane z pobytem Marcina Lutra w Wittenberdze (dom Lutra, dom Melanchtona, kościół miejski i kościół zamkowy).

Świadczenia:

  • przejazd autokarem turystycznym
  • nocleg ze śniadaniem (pokoje 2 os. z łazienką)
  • opiekę pilota i przewodnika
  • ubezpieczenie KL/NWW

Bilety wstępu we własnym zakresie: razem ok. 50 zł