Wycieczki

Balaton - węgierskie morze

Termin: 
pon., 2020-09-07
Cena: 
1 330zł

Balaton – węgierskie morze

7 – 13.09.2020

Węgry to kraj bliski Polakom i Polsce, stąd nie na darmo panuje przysłowie, które zna każdy Węgier i Polak: „Polak – Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki”. I chociaż Węgrzy posługują się całkowicie niezrozumiałym językiem, są nam bardzo bliscy. Węgry to kraina wina, ciepłych wód, gulaszu i papryki, ale także pięknych acz niewysokich gór i wielu zabytków. I te „specjały” będziemy się starali poznać!

I DZIEŃ: 7.09.2020 Wyjazd z Ząbkowic Śląskich, przejazd do stolicy Słowacji Bratysławy, krótkie zwiedzanie ( starówka, zamek bratysławski, rynek z ratuszem). Przejazd na camping do miejscowości Vonyarcvashegy nad Balatonem. Zakwaterowanie w domkach campingowych, nocleg.
Balaton (Jezioro Błotne- „węgierskie morze”) - największe jezioro Węgier i zarazem Europy Środkowej, położone na Nizinie Panońskiej, u południowych podnóży Lasu Bakońskiego, pasma górskiego o charakterze wulkanicznym. Balaton jest wąskim jeziorem, jego długość wynosi 77 km, szerokość od 4 do 14 km. Najmniejsza szerokość w przesmyku koło półwyspu Tihany wynosi 1,5 km. Powierzchnia tafli jeziora liczy 592 km². Woda w Balatonie jest bogata w węglany, siarczany oraz w magnez, wapń, sód. Średnia temp. wody w lecie to 23C. Wokół jeziora znane kurorty z termalnymi źródłami mineralnymi i plaże, na północnych krańcach winnice, na południowych fragmenty puszty (stepu).
II DZIEŃ: 8.09.2020 Po śniadaniu pobyt na jeziorze termalnym Heviz ( największe naturalne jezioro termalne w Europie, temp. wody do 36C, wielka atrakcja przyrodnicza i turystyczna). Po południu przejazd do Szigliget (jedna z najładniejszych wsi nad Balatonem z elementami architektury ludowej, zwiedzanie malowniczych ruin zamku). Przejazd do Badascony, jednej z najpiękniejszych miejscowości nad Balatonem, wejście na szczyt góry o tej nazwie szlakiem winnym, zwiedzanie terenów wulkanicznych na terenie Balatońskiego Parku Narodowego. Rejs statkiem wycieczkowym po Balatonie. Powrót na camping. Obiadokolacja, nocleg.
III DZIEŃ: 9.09.2020 Po śniadaniu pobyt na plaży nad Balatonem. Po południu przejazd na półwysep Tihany Zwiedzanie winnic, opactwa benedyktyńskiego i słynnych skalanych pustelni. Powrót na camping, obiadokolacja, nocleg.
IV DZIEŃ: 10.09.2020 Po śniadaniu przejazd do miejscowości Zirc . Zwiedzanie dawnego klasztoru cysterskiego i arboretum. Od 1699 r. klasztor był opuszczony w wyniku tureckiego najazdu i został zakupiony przez cystersów z Henrykowa. Do opactwa henrykowskiego należał przez ponad 100 lat. Przejazd do Balatonfüred, zwiedzanie znanego uzdrowiska z wodami mineralnymi leczącymi choroby serca. Zwiedzanie miasta i portu. Przejazd na camping. Obiadokolacja, nocleg.
V DZIEŃ: 11.09.2020 Po śniadaniu wyjazd do Budapesztu. Zwiedzanie Wzgórza Gelerta, wzgórza zamkowego i Pesztu. W godzinach wieczornych przejazd nad Balaton. Nocleg.
VI DZIEŃ: 12.09.2020 Po śniadaniu pobyt na plaży. Po południu przejazd do Keszthely, zabytkowego miasta, największego przy północnym brzegu Balatonu, zwiedzanie miasta i Muzeum Marcepana. Możliwość zrobienia zakupów. Powrót na camping. Nocleg.
VII DZIEŃ: 13.09.2020 Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Polski. Po drodze zwiedzanie najstarszego klasztoru benedyktyńskiego na Węgrzech Pannonhalma (UNESCO). Obiad na terytorium Republiki Czeskiej. Przyjazd do Ząbkowic Śląskich około 22.00. Zakończenie imprezy.

CENA: 1330 zł Uwaga: Członkowie PTTK – 1290 zł
W cenie: - transport autokarem wycieczkowym z klimatyzacją; - noclegi (6) w bungalowach, w pokojach 2- osobowych z łazienką i kuchnią (bungalov Lili) https://www.balatontourist.hu/pl/campsites-campings-accommodations-at-la... - śniadania (6), obiadokolacje (5) - ubezpieczenie NNW/KL z sumą gwarancyjną 20 tyś. Euro/os. - opieka przewodnika i pilota - znaczek pamiątkowy Cena nie zawiera kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

  • bilety wstępów we własnym zakresie: Katedra św. Stefana Budapeszt ( 200 Huf), Jezioro Heviz (3000 Huf), Zamek Szigliget (750 Huf), Rejs po Balatonie (3500 Huf), Park Narodowy Balaton (1000 Huf), Opactwo benedyktyńskie Tihany (2500 Huf), Klasztor Zirc opactwo i Arboretum (3500 Huf), Panonhalma – 2800 Huf, Muzeum Marcepana (1000 Huf), razem: ok. 180 zł

Informacje i wpłaty: Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich, Tel.74 8151 770, e-mail: poczta@zabkowiceslaskie.pttk.pl, konto: 45 9533 0004 2001 0000 0518 0001. Zgłoszenia przyjmowane są do dnia 20.03.2020. Liczba miejsc ograniczona: 28.
Zasady przyjmowania zgłoszeń: Osobiste, telefoniczne lub mailowe. W przypadku telefonicznego lub mailowego, na podany adres zostanie przesłana zgłoszenie-umowa, którą po wypełnieniu należy przesłać na adres j.w. Potwierdzone zgłoszenie zostanie niezwłocznie odesłane na wskazany adres z podaniem terminy wpłaty zaliczki. (Uwaga: w przypadku późniejszej rezygnacji, zaliczka nie podlega zwrotowi). Warunki płatności: I rata: w chwili zgłoszenia 250 zł II rata: 500 zł do dnia 1.06.2020 III rata: pozostała część: do 1.08.2020

Organizator: 
BORT PTTK Ząbkowice Śląskie

Zakończenie sezonu turystycznego "Brama Morawska i Beskid Morawsko-Śląski""

Termin: 
sob., 2020-10-24
Cena: 
290zł

ZAKOŃCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO ODDZIAŁU PTTK W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH
Brama Morawska i Beskid Morawsko - Śląski
TERMIN: 24 – 25.10.2020
Trasa: Ząbkowice Śląskie – Hradec nad Moravici – Suchdol nad Odrą – Źródła Odry – Roznov pod Radhostem – Pustevny – Ostrava – Ząbkowice Śląskie
I DZIEŃ: 24.10.2020
6.00 - wyjazd z Ząbkowic Śląskich, przejazd do Hradca nad Moravici (145 km, Grodziec gołęszycki). zwiedzanie zamku. Hradec nad Moravici - jeden z głównych grodów Golęszyców – słowiańskiego plemienia żyjącego na dzisiejszym pograniczu polsko-czeskim, między źródłem Odry i Wisły. Według legendy w Hradcu spotkał się korowód weselny księżniczki czeskiej Dobrawy z korowodem Mieszka I. W latach 990–1032 gród należał do państwa Bolesława Chrobrego i Mieszka II, potem należało do państwa czeskiego. W drugiej połowie XIII wieku czeski król – Przemysł II Ottokar – w miejscu dotychczasowego grodu postawił gotycki zamek, kilkakrotnie przebudowany. Od 1733 właścicielami zamku byli książęta Lichnowscy (do 1945). Hradec za sprawą swoich panów stał się ważnym ośrodkiem kultury muzycznej. W zamku przebywał Ludwig van Beethoven, w Hradcu gościli także Niccolò Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs „Hradec Beethovena”.
Przejazd do Suchdolu nad Odrą (30 km). Zwiedzanie Muzeum Braci Morawskich.
Suchdol nad Odrą – małe miasteczko, założone w XIV w. na granicy Śląska i Moraw. Miasto – symbol emigracji religijnej z terenu Moraw na początku XVIII w. do Herrnhut w Saksonii i utworzenia wspólnoty Braci Morawskich. Ciekawe Muzeum wspólnoty prowadzone przez Stowarzyszenie Morawian. To Bracia Morawscy, emigranci z Suchdolu założyli dzisiejszą Piławę Górną. Przejazd do źródeł Odry (Kozlov), przejście piesze na terenie poligonu wojskowego ok. 5 km.
Przejazd do Rožnova pod Radhoštěm. Zwiedzanie skansenu wołoskiego. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Rožnov pod Radhoštěm jest miastem, ok. 20 tyś. mieszkańców, u podnóża Radhostu (Radogoszcza) w Beskidzie Morawsko – Śląskim, należących do Karpat. W okresie średniowiecznym założono tutaj zamek, a miasto, a szczególnie tereny górskie były od XVI w. ośrodkiem osadnictwa wołoskiego (górali koczowników z terenów dzisiejszych Bałkanów i Karpat). W przeszłości Rožnov był także znanym kurortem klimatycznym, do dnia dzisiejszego częstym celem wycieczek turystycznych. Znajduje się tutaj Muzeum Architektury Ludowej (Skansen) – najstarsze muzeum tego rodzaju w Europie środkowej, które reprezentuje nie tylko piękno architektury wołoskiej, ale także tradycje ludowe, tradycyjne rzemiosła i prace rolnicze.
II dzień: 25.10.2020
Przejazd do miejscowości Pustevny. Przejście na górę Radhost (Radogoszcz) i z powrotem (ok. 8 km).
Pustevny (Pustelnia) – osada górska położona na przełęczy o tej samej nazwie na wys. 745 m npm. Osada jest położona niedaleko mitycznej góry Radhoszcz (1105 m npm). Pustevny są najbardziej ulubionym ośrodkiem turystycznym Beskidu Morawsko – Śląskiego, a posąg Radegasta, który można spotkać po drodze na Radhoszcz, jest najbardziej znanym symbolem całego Kraju morawsko-śląskiego. W końcu XIX w. zbudowano tutaj schronisko turystyczne, potem dwa następne których projekty zrealizował wybitny architekt słowacki Dušan Jurkovič w stylu secesji ludowej. Libušín i Maměnka zostały otwarte w roku 1899. Radegast był pogańskim bogiem czczonym głównie przez Słowian połabskich. Był częścią świątyni, gdzie, oprócz zwierząt, ofiarowano prawdopodobnie także ludzi. Ewangelizatorzy Cyryl i Metody nakazali idola pogańskiego obalić, posiekać i spalić. Radhoszcz jest najbardziej znaną górą parku krajobrazowego obszaru Beskidu. Jego wysokość 1129 metrów daje przepiękne widoki na cały Beskid, Wołoszczyznę, Jesioniki oraz Małą i Dużą Fatrę. Na samym szczycie Radhoszczu znajduje się kaplica świętych Cyryla i Metodego z lat 1896 – 1898, która jest znanym miejscem pielgrzymkowym.
Przejazd do Ostravy (70 km). Zwiedzanie miasta: nowy rynek, nowy ratusz, rynek, katedra, dawne centrum hutnicze Dolni Vitkovice (UNESCO). Ostrava – czwarte co do wielkości miasto w Republice Czeskiej, ok. 300.000 mieszkańców, stolica kraju morawsko – śląskiego. Założone w II poł. XIII w., leżące w części na granicy Śląska i Moraw, stąd miasto dzieli się na część Śląską i Morawską (granicą rzeka Ostrawicą, dopływ Odry). Z 1380 roku pochodzi pierwsza wzmianka o dwóch oddzielnych Ostrawach, śląskiej i morawskiej. W 1763 w okolicach miasta odkryto znaczne złoża węgla kamiennego. Od tego czasu, aż do 1994 kiedy zaniechano wydobycia, datuje się intensywny rozwój miasta jako ośrodka górniczego i przemysłowego. Dzisiaj Ostrava jest najważniejszym ośrodkiem turystyki przemysłowej w Republice Czeskiej.
Powrót do Ząbkowic Śląskich (180 km) , zakończenie imprezy.
Cena: 290 zł
W cenie: - przejazd autokarem turystycznym, - opieka przewodnika – pilota, - nocleg w hotelu***, - obiadokolacja, śniadanie, - ubezpieczenie, - znaczek pamiątkowy.

Wstępy we własnym zakresie: zamek Hradec nad Moravici (120 koron), Muzeum Morawskie Suchdol (80 koron), skansen Roznov (100 koron), nowy ratusz Ostrava (50 koron), Huta Vitkovice (150 koron).

Organizator: 
BORT PTTK Ząbkowice Śląskie