Wycieczki

Zakończenie sezonu turystycznego "Brama Morawska i Beskid Morawsko-Śląski""

Termin: 
sob., 2020-10-24
Cena: 
290zł

ZAKOŃCZENIE SEZONU TURYSTYCZNEGO ODDZIAŁU PTTK W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH
Brama Morawska i Beskid Morawsko - Śląski
TERMIN: 24 – 25.10.2020
Trasa: Ząbkowice Śląskie – Hradec nad Moravici – Suchdol nad Odrą – Źródła Odry – Roznov pod Radhostem – Pustevny – Ostrava – Ząbkowice Śląskie
I DZIEŃ: 24.10.2020
6.00 - wyjazd z Ząbkowic Śląskich, przejazd do Hradca nad Moravici (145 km, Grodziec gołęszycki). zwiedzanie zamku. Hradec nad Moravici - jeden z głównych grodów Golęszyców – słowiańskiego plemienia żyjącego na dzisiejszym pograniczu polsko-czeskim, między źródłem Odry i Wisły. Według legendy w Hradcu spotkał się korowód weselny księżniczki czeskiej Dobrawy z korowodem Mieszka I. W latach 990–1032 gród należał do państwa Bolesława Chrobrego i Mieszka II, potem należało do państwa czeskiego. W drugiej połowie XIII wieku czeski król – Przemysł II Ottokar – w miejscu dotychczasowego grodu postawił gotycki zamek, kilkakrotnie przebudowany. Od 1733 właścicielami zamku byli książęta Lichnowscy (do 1945). Hradec za sprawą swoich panów stał się ważnym ośrodkiem kultury muzycznej. W zamku przebywał Ludwig van Beethoven, w Hradcu gościli także Niccolò Paganini i Ferenc Liszt. Do dziś jest tu organizowany konkurs „Hradec Beethovena”.
Przejazd do Suchdolu nad Odrą (30 km). Zwiedzanie Muzeum Braci Morawskich.
Suchdol nad Odrą – małe miasteczko, założone w XIV w. na granicy Śląska i Moraw. Miasto – symbol emigracji religijnej z terenu Moraw na początku XVIII w. do Herrnhut w Saksonii i utworzenia wspólnoty Braci Morawskich. Ciekawe Muzeum wspólnoty prowadzone przez Stowarzyszenie Morawian. To Bracia Morawscy, emigranci z Suchdolu założyli dzisiejszą Piławę Górną. Przejazd do źródeł Odry (Kozlov), przejście piesze na terenie poligonu wojskowego ok. 5 km.
Przejazd do Rožnova pod Radhoštěm. Zwiedzanie skansenu wołoskiego. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Rožnov pod Radhoštěm jest miastem, ok. 20 tyś. mieszkańców, u podnóża Radhostu (Radogoszcza) w Beskidzie Morawsko – Śląskim, należących do Karpat. W okresie średniowiecznym założono tutaj zamek, a miasto, a szczególnie tereny górskie były od XVI w. ośrodkiem osadnictwa wołoskiego (górali koczowników z terenów dzisiejszych Bałkanów i Karpat). W przeszłości Rožnov był także znanym kurortem klimatycznym, do dnia dzisiejszego częstym celem wycieczek turystycznych. Znajduje się tutaj Muzeum Architektury Ludowej (Skansen) – najstarsze muzeum tego rodzaju w Europie środkowej, które reprezentuje nie tylko piękno architektury wołoskiej, ale także tradycje ludowe, tradycyjne rzemiosła i prace rolnicze.
II dzień: 25.10.2020
Przejazd do miejscowości Pustevny. Przejście na górę Radhost (Radogoszcz) i z powrotem (ok. 8 km).
Pustevny (Pustelnia) – osada górska położona na przełęczy o tej samej nazwie na wys. 745 m npm. Osada jest położona niedaleko mitycznej góry Radhoszcz (1105 m npm). Pustevny są najbardziej ulubionym ośrodkiem turystycznym Beskidu Morawsko – Śląskiego, a posąg Radegasta, który można spotkać po drodze na Radhoszcz, jest najbardziej znanym symbolem całego Kraju morawsko-śląskiego. W końcu XIX w. zbudowano tutaj schronisko turystyczne, potem dwa następne których projekty zrealizował wybitny architekt słowacki Dušan Jurkovič w stylu secesji ludowej. Libušín i Maměnka zostały otwarte w roku 1899. Radegast był pogańskim bogiem czczonym głównie przez Słowian połabskich. Był częścią świątyni, gdzie, oprócz zwierząt, ofiarowano prawdopodobnie także ludzi. Ewangelizatorzy Cyryl i Metody nakazali idola pogańskiego obalić, posiekać i spalić. Radhoszcz jest najbardziej znaną górą parku krajobrazowego obszaru Beskidu. Jego wysokość 1129 metrów daje przepiękne widoki na cały Beskid, Wołoszczyznę, Jesioniki oraz Małą i Dużą Fatrę. Na samym szczycie Radhoszczu znajduje się kaplica świętych Cyryla i Metodego z lat 1896 – 1898, która jest znanym miejscem pielgrzymkowym.
Przejazd do Ostravy (70 km). Zwiedzanie miasta: nowy rynek, nowy ratusz, rynek, katedra, dawne centrum hutnicze Dolni Vitkovice (UNESCO). Ostrava – czwarte co do wielkości miasto w Republice Czeskiej, ok. 300.000 mieszkańców, stolica kraju morawsko – śląskiego. Założone w II poł. XIII w., leżące w części na granicy Śląska i Moraw, stąd miasto dzieli się na część Śląską i Morawską (granicą rzeka Ostrawicą, dopływ Odry). Z 1380 roku pochodzi pierwsza wzmianka o dwóch oddzielnych Ostrawach, śląskiej i morawskiej. W 1763 w okolicach miasta odkryto znaczne złoża węgla kamiennego. Od tego czasu, aż do 1994 kiedy zaniechano wydobycia, datuje się intensywny rozwój miasta jako ośrodka górniczego i przemysłowego. Dzisiaj Ostrava jest najważniejszym ośrodkiem turystyki przemysłowej w Republice Czeskiej.
Powrót do Ząbkowic Śląskich (180 km) , zakończenie imprezy.
Cena: 290 zł
W cenie: - przejazd autokarem turystycznym, - opieka przewodnika – pilota, - nocleg w hotelu***, - obiadokolacja, śniadanie, - ubezpieczenie, - znaczek pamiątkowy.

Wstępy we własnym zakresie: zamek Hradec nad Moravici (120 koron), Muzeum Morawskie Suchdol (80 koron), skansen Roznov (100 koron), nowy ratusz Ostrava (50 koron), Huta Vitkovice (150 koron).

Organizator: 
BORT PTTK Ząbkowice Śląskie